HOSGELDINIZ...

HOŞGELDINIZ...

Türkiye ve dünyanin çeşitli yerlerinde yerden ve havadan çektiğim fotoğraflardan bazılarını burada sizlerle paylaşıyorum, beğeneceğinizi umarım. Fotoğraflara "sayfalar" başlığının altındaki bölümleri seçerek ulaşabilirsiniz. ayrıca çesitli yerlerden derlediğim Fotografciliğa yeni başlayanlar icin faydalı olabilecek bilgileri ana sayfada bulabilirsiniz.

Birol ŞAHINARSLAN
HDR Fotoğraf Çekimi
HDR (high dynamic range) fotoğraflar oluşturmak için özel makinalara ve pahalı aksesuarlara ihtiyacınız yoktur. Her türlü dijital fotoğraf makinası bu işlem için uygundur.

HDR tekniğindeki temel mantık , fotoğraftaki çok koyu ve çok açık alanlar arasında bir denge yakalamaktır. Örneğin arka fonda güneş varken bir çiçek fotoğrafa alınmak istendiğinde ya güneş çok parlak çıkar, ya da çiçek simsiyah görünür. HDR tekniğiyle güneşi ve çiçeği bu konumdayken bile normal görüntüleriyle pozlamak mümkündür.

HDR için fotoğraf makinasına ve tripota (üç ayak) ihtiyaç vardır. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu fotoğraftaki alanın hareketsiz olmasıdır. Rüzgarda salınan ağaçlar, araçlar ve insanlar gibi hareketli nesneler bulunmamalı ve ard arda çekeceğimiz fotoğraflarda titreme ve kayma olmamalıdır. Tek konuyu en az 3 farklı pozlamada çekmemiz gerekmektedir. Bunlar -2Ev 0Ev +2Ev olabilir. Bu tür pozlamaları göstermeyen makinalarda aynı pozu , pozlama süresini kısaltarak ve ya uzatarak , çok koyu orta koyulukta ve çok parlak olarak pozlamalıyız. Bu pozlamalardan sonra oluşan tüm fotoğraf dosylarını jpeg ya da tiff formatında kaydetmeli ve bilgisayara göndermeliyiz. Photoshop CS2 ve ya Photomatix Pro gibi bir programda HDR Merge seçeneğiyle birleştirdiğimiz fotoğraflarda parlaklık değerlerini ayarladıktan sonra hemen hemen tüm işlemleri bitirmiş oluyoruz.


Photoshop CS2 de


file - automate - merge to hdr sekmesinde çektiğimiz pozları seçip,
seçim sayfasının en altındaki “Attemp to Automatically Aling Source Image” seçeneğini seçerek (tik atarak işaretle)pozlardaki milimetrik kaymaları da bilgisayarın düzeltmesini sağladıktan sonra OK tuşuna basarak fotoğrafları yükleyip işlemleri takip edebiliriz.


 Oluşturulan ilk imaj dosyası 50 - 140 Mb büyüklüğündedir. (çözünürlüğe ve fotoğraf sayısına göre değişir). Oluşturulan imaj dosyası fotoğraf makinanızın tek çekimde elde ettiği fotoğraf kalitesinden defalarca kat daha yüksektir.

Çeşitli hesaplamalar bittiğinde Photoshop 8 bit e dönüştüreceği imaj dosyası için bir kez daha poz düzeltme seçeneği sunar . Local Adaptation seçeneği altında pozun koyu, açık ve orta koyuluktaki alanlarının birbirinden bağımsız olarak parlaklığıklığını ayarlayabiliriz ki HDR fotoğrafın temelinde bu yatar. Daha sonra çeşitli photoshop teknikleriyle fotoğrafınızı düzeltebilirsiniz. HDR fotoğraflarda normalde hareketli nesnelerin bulunmaması gerekir ancak bazı fotoğraf işleme teknikleriyle hareketli nesneler de fotoğraflara dahil edilebilir. Bunun için iyi bir fotoğraf makinasına, fotoğraf işleme programına ve bu programı kullanma yeteneğine ihtiyacınız olacaktır.

Yazılımlarla bazı fotoğraf makinası filtrelerini simüle edebilir ve çektiğiniz fotoğraflarda kullanabilirsiniz ancak yazılımların da elbette bir limiti vardır. Fotoğrafların çok daha olağanüstü görünmesi için özel makinalara ve özel merceklere ihtiyacınız olabilir. Fakat HDR için olmazsa olmaz donanımlardan değillerdir.

0Ev Pozlama

-2Ev Pozlama

+2Ev Pozlama

 Photoshop CS2 ve ya Photomatix Pro gibi bir programda HDR Merge seçeneğiyle birleştirdiğimiz Fotoğraf.

Detaylı video açıklaması için aşağıdaki linke bakabilirsiniz.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

Hello, all is gоing nicely here and οfcourse every one is shаring іnformаtion, that's truly fine, keep up writing.

Also visit my homepage fotograf warszawa